Seakayak na Labi

Na rodeo to už letos nevypadá a tak jsem ve výprodeji sehnal Delsyg Nifty 385 (délkou jezerní, tvarem mořský kajak). Dnes jsem s ním skočil ve 14,00 (10,5 °C) na Labe nad hydrem v Poděbradech a vrátil se za tmy okolo 17,00 (5,5 °C). Výjezd na staré rameno Labe u dálničního mostu, pak na Cidlinu do Libice k jezu a zpět, cca 13 km.

Mám trochu slabší ruce (v Troji jsem byl tak před měsícem a půl) a techniku rychlostního pádlování nemám žádnou. Ale s Nifty se jede svižně, krásně řeže hladinu a stabilní je taky. Na to kolik stál musím ocenit nastavitelnou sedáčku jak podélně, tak výškově opěrák, u opěráku ještě sklon. Komora vepředu jen s plastovou zátkou a vzadu s neoprenovou šprajdou a na to plastovým deklem. Na palubě sítě a špagáty.

Nepostrádám kormidlo, protože dělám při každém záběru pravidelnou kolébku a využívám zbytku hran na spodku lodi k udržení přímého směru.

Zatím střídám pádla od karbonové simple verze BRAVO až po plastovou lopatu TNP s nulovým úhlem. Nevím zatím spíše nulový úhel, asi jsem na to zvyklý.

Po jednom proplutí na jezeře jsem ještě dopoledne koupil v Hiku neoprenovou špricku CAMEL. Je to hlavně kvůli kapající vodě z žerdě pádla. Ten rantl dokola nezastaví úplně všechnu vodu a něco steče k neoprenovým pytlíkům a z nich do lodě. Špricka je krásně napnutá, lavór se netvoří a vevnitř se nevětrá, takže je tam za chvíli teplíčko.

Na hlavě jen neoprenovou čepičku Palm, ale trochu se pod tím potí vlasy, možná by to chtělo kulicha na běžky nebo na kolo s nějakým windstoperem na čele.

Na těle zatím tenký letní neoprenový overal (starý na spodku roztrhaný Mares). Plusem je, že v neoprenu nenastydne zápěstí a loket, ale je to trochu těsné v loktu a ramenou. Na tom mám starou šusku Made in Vietkong. Pod 5°C by to možná chtělo už sucháč s Moirou a spol.

Na rukou neprenové pytlíky Hiko (ta starší delší verze). Nevím jestli v budoucnu nylonové pytlíky s plyšem vevnitř, pokud budou těsnit proti vodě stékající po pádle tak OK.

Jelikož nehrozí eskymák, tak na nohy by šla příště Moira apod a na to nějaké šustáky. Na chodidla nějaké teplé ponožky a nějaké kecky (když nehrozí vystupování).

Cestou viděna jen Volavka šedá na starém rameni pod dálničním mostem, jinak běžně Kachna divoká. Příroda už zpomaluje. Voda zatím nestudila, je ohřátá z léta.

Chce to jezdit na kratší průzkumy říček a řek nebo ostrůvků na jezerech. Asi na 100% s sebou začít brát rybářský prut. Hoďka by stačila.

Dodatek č.1 (11.11.2012) Labe u Velkého Zboží

Skočil jsem na to ještě v neděli odpoledne. Jen na Labe a přilehlá 2 slepá ramena. Tentokrát celý v běžném oblečení (jen neopren boty). Lokty a ruce OK (vůbec se nenamočily), stehna OK (jen na konci na břehu na ně kapalo z bundy), bavlněné tričko na zádech propocené trochu (příště Moira nebo Craft). Jinak OK teplíčko (venku 9,5 °C pod mrakem). Kromě prozkoumávání slepých ramen docela nuda. Musím ještě přibrat rybářský prut. Na záda zatím OK, pádlování pěkně zpevňuje napřimovače trupu. Příště trošku rozhýbat na břehu před akcí (bolelo trochu rameno).

Dodatek č.2 (18.11.2012) Žehuňský rybník

Opět jen v civilu (+vesta a neopr.boty). Tentokrát Žehuňský rybník. Jo poctivý 2,5 hodiny a cesta skoro od hráze až k prvnímu jezu, okolo skákali z vody kapři jak kosatky v Atlantiku. A to už bylo po výlovu. Nevím, třeba je krmí anabolikama. Každopádně zajímavá cesta do míst kde jsem ještě nebyl, natož po vodě. Příště zkusím najít tohle, od druhé vesnice má vést mlynářská strouha ke stejnému jezu, kde jsem dneska obracel. ČAO

Dodatek č.3 (25.11.2012) Orlice u HK

Nástup kousek nad hydrem na kraji HK za Futurem, celkem asi 8 km s průjezdem 3 slepých ramen. Viděna jedna Volavka, jinak rybářů cca 3 ks (může se vůbec ještě chytat?). Příroda v lepším stavu než na Labi. Příště začít o cca 5km výše proti proudu (přírodní park Orlice za Třebechovicemi – silně meandrující řeka dle mapy).

Dodatek č.4 (31.12.2012) Poděbrady jezero

Byl jsem tam v mezidobí vícekrát a naposledy na Silvestra. Občas hra na ledoborec. Pokud byl led tenký OK, když jsem ale mezi 2mi volnými plochami musel prorazit 3 metry ledíku o 0,5 cm a pádlo už jsem musel silou zasekávat, tak smích trochu přecházel. Nevím jak v takové situaci eskymovat, padnu na stranu a led prorazím jen přímým úderem hrany pádla nahoru, k tomu odpor vody při pohybu. Takže po 1 pokusu bych to asi vzdal. Anebo takhle loď do boku kvůli ledu neodjede, na straně kam bych padl do vody by byl led probořený, takže zkusit vystrčit pádlo nad led a hmitnout dolu (prostě Céčko). Když bych vykrysil, tak bych asi pustil pádlo, k tomu strašná zima na hlavu (byl jsem jen v civilu s vestou) nacucané oblečení, drží mne jen vesta, pěstí bych asi led prorazil a pak se nacpat zpátky do lodi, vodu nevyleju, takže najít pádlo a mokrej pádlovat ke břehu. Lepší když by se eskymák podařil.

Poznámka č.1 (27.11.2012)

Takže chlapče změna, Dle jůtubu se propínají na střídačku kolena, hlava dopředu, ramena jsou na střídačku dopředu a dozadu, zboku se dlaní opisuje kruh, list pádla jde do vody u lodi (ty záběry doširoka mám asi z WW a rodea). Jak když biješ tyčí někoho vepředu zezhora do hlavy. List se asi nemá tahat někam dozadu, stačí k bokům. Ruce většinou natažené dopředu.

Poznámka č.2 (5.12.2012)

Propínat kolena moc nejde, důvod nevím (šoupání pat po dně nebo že v Nyfty je nesmeková sedačka), ostatní OK, jen nepatrné úpravy. Zatím jen 4 verze pádlování (nízké, vysoké, krátké a rychlé,  dlouhé za zadek, zápich vpředu alias kanoe).

Poznámka č.3 (31.12.2012)

Podle yůtubu jsem vyrobil trenažér :))) (násada od lopaty a 4 gumycuky), v podstatě je to hodně podobné. A tak půlhodinky vydržíš bez problémů.